3-768x1024 Yavuz Birinci

Yavuz Birinci

Graphic Designer, 3-D Artist, CGI, Digital Media Design, Animation

Yavuz Birinci is a skilled 3D artist, born on January 12, 1998 in Ordu, Turkey. He completed his education in Istanbul as a Machine Technician and Machine Painter. While designing 3D machines, he developed an interest in CGI and started to improve his skills in this field. Yavuz later won admission to Istanbul Arel University in the Visual Communication Design department. His training is ongoing.

Yavuz is passionate about art and primarily works as a 3D artist, specializing in album covers. He is known for producing environmental art, dealing with topics such as cinematography, art movements, philosophy, light knowledge, material knowledge, rendering knowledge, composition, and post-processing. He also develops assets and scenes for the video game industry, using various programs.

Yavuz’s expertise in CGI includes modeling, producing textures, producing environmental art, dealing with light art, animating, and rendering correctly. He is also skilled in producing and editing digital media content. Some of the programs Yavuz is competent in include Blender, Substance Painter, Zbrush, Adobe Photoshop, Adobe Premier Pro, and Adobe Illustrator.

In March 2020, Yavuz started working with Elysian Records and Soundscape Records, where he quickly gained recognition in the music industry for his cover designs. He has also worked with established music artists such as Skan, DramaB, Justtjokay, M.I.M.E, Beatsmash, CryJaxx, Trias, 4URA, Azide, and Aytac Turkut.

TR: Yavuz Birinci, 12 Ocak 1998 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin Ordu Şehrinde doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da Makine Teknikeri olarak tamamladı.

Makine Teknikeri ve Makine Ressamı olan Yavuz Birinci, 3D Makine tasarımı yaparken kendini CGI alanında geliştirmeye başladı. Bu dönemde kendini geliştirirken Görsel İletişim Tasarımı bölümü için İstanbul Arel Üniversitesini Kazandı. Eğitim süreci hala devam etmektedir. 

Yavuz Birinci, sanat ile içli dışlıdır. Kendisi 3D artist olarak çalışmaktadır. Genellikle Albüm kapakları yapmaktadır. Yaptığı albüm kapakları bir çevre sanatını ele alır. Çevre sanatını üretmekte her zaman kendini geliştirmektedir. Yaptığı çalışmalarda, sinematografi, sanat akımları, felsefe, ışık bilgisi, materyal bilgisi, render bilgisi, kompozisyon ve post proses gibi konuları ele alarak üretir. Aynı zamanda video oyun sektörü için kendini geliştirmeye devam etmektedir. Video oyun varlıkları ve sahneleri üretir. Bunları yaparken çeşitli programlar kullanmaktadır.  

CGI alanındaki yetkinlikleri ise, Modelleme, texture üretme, çevre sanatı üretme, ışık sanatı ile uğraşma, Animasyon yapabilme, doğru bir şekilde render alabilmedir.

Yavuz Birinci aynı zamanda dijital medyada içerik üretebilir ve kurgulayabilmektedir. 

Yetkin olduğu programlar başlıca, Blender, Substance Painter, Zbrush, Adobe Photoshop, Adobe Premier Pro, Adobe İllüstratör bulunmaktadır.

Yavuz Birinci, Mart 2020’ de Elysian Records ve Soundscape Records ile çalışmaya başlamıştır. Bu şirketlerde yaptığı kapak tasarımları ile kısa sürede müzik sektöründe tanınmaya başlamıştır. Piyasada adından söz ettirmiş müzik sanatçıları ile de çalışmaktır. Bu sanatçılara örnek olarak, Skan, DramaB, Justtjokay, M.I.M.E, Beatsmash, CryJaxx, Trias, 4URA, Azide, Aytac Turkut, verilebilir.

ARTIST CTRL MUSIC

We Connect the Dots for Your Success